117k views
0 votes
A car travels 24 km in 15 minutes. How far does it travel in 1 and a half hours

User Lcnicolau
by
6.7k points

1 Answer

6 votes

Answer:

144 km

Explanation:

1 hour and a half hour = 90 minutes.

In 15 minutes a car travels 24 km

In 1 minute a car travels (24÷15) = 1.6 km

In 90 minutes a car travels (90×1.6)= 144 km

Ans.- 144 km

User Max Truxa
by
6.9k points