menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Find the unit price (in dollars per ounce). A 20-ounce can of pineapple for $0.98
asked
Feb 18, 2022
121k
views
4
votes
Find the unit price (in dollars per ounce).
A 20-ounce can of pineapple for $0.98
Mathematics
college
Mrpandey
asked
by
Mrpandey
4.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
0.049
Step-by-step explanation
0.98/20 = 0.049
to find a unit price of something dived the cost by how the amount of product
Bob Meliev
answered
Feb 18, 2022
by
Bob Meliev
5.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
0.98/20=0.049
So each fluid ounce is worth 4.9 cents
4.9cents per ounce
SantoshK
answered
Feb 22, 2022
by
SantoshK
5.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org