menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Reasoning A store sells a package of 25 trading cards for $10.50. Use pencil and paper. Explain how you can tell that the unit price per card is less than $1. What is the unit price per card? The unit
asked
Nov 19, 2022
19.3k
views
3
votes
Reasoning A store sells a package of 25 trading cards for $10.50. Use pencil and paper. Explain how you can tell that the unit price per card is less than $1. What is the unit price per
card?
The unit price is $ per card,
Mathematics
high-school
Ihor Konovalenko
asked
by
Ihor Konovalenko
6.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
You can find unit price by dividing the total amount of money to amount of item: in this case cards
$10.50/25 = $0.42 per trading card
$0.42 (unit price) is less than $1
Mefi
answered
Nov 24, 2022
by
Mefi
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.0m
questions
10.7m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org