2.3k views
5 votes
A 3-pound bag of oranges costs $2.76. What is the unit price?

User Edminsson
by
8.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

.92 cents per pound of oranges.

Explanation:

2.76/3=.92

User Ginevra
by
8.4k points

No related questions found