152k views
2 votes
A 3-yard piece of rope costs $14.94. What is the price per foot?

User Gregology
by
5.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$1.66 per foot

Explanation:

3 yards=9 ft

14.94/9=$1.66 per foot

User Dima Dorogonov
by
5.1k points