Answer:
9.16895 grams
Step-by-step explanation:
cuz u have number of moles of silver which = 0.085
so u must know that molar mass of silver =107.87 g/mol
so the mass of silver = number of moles × molar mass =0.085×107.87= 9.16895 grams
7.8m questions
10.4m answers