94.1k views
3 votes
A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00.

A. what is the cost per pint?
B. How many pints do u get per dollar
C. At this rate how many pints can you afford for 20.00
D. At this rate how much will 8 pints raspberries cost

User Jupaol
by
4.7k points

1 Answer

7 votes
A- $4 per pint
B- 1/4 pint per $1
C- 5 pints
D- $32
User Keenan Thompson
by
4.7k points