221k views
1 vote
If pencils cost $2.40 for twelve,
What is the unit price per pencil?

If pencils cost $2.40 for twelve, What is the unit price per pencil?-example-1

2 Answers

2 votes

Answer: 0.20

Explanation:

Above is correct! and same question as you

User Nbushnell
by
6.2k points
6 votes

Hello :D

To do this we need to do:

$2.40/12 = $0.20

Answer = $0.20

User Will Fawcett
by
5.6k points