174k views
14 votes
April can buy a package for 10 folders for $1.20 or a package of 8 folders for $1.12. What is the unit price, per folder, in each package?

User Kevin Wang
by
5.4k points

2 Answers

11 votes

Answer:

$0.12 and $0.14 are the prices per folder

Explanation:

I'm just guessing that this is the answer not entirely sure.

User Alex Hart
by
5.4k points
13 votes

Answer:

$0.12

Explanation:

10 folders - $1.20

1 folder - ?

cross multiply

1 × 1.20 / 10

= 1.20 ÷ 10

= $0.12

User Erika Dsouza
by
5.1k points