234k views
0 votes
12 bars of chocolate costs $3.00 . What is the cost of each chocolate bar? ​

1 Answer

5 votes

Answer:

$0.25

Explanation:

Divide the cost by the amount.


(3)/(12)=0.25

Therefore, the cost of each chocolate bar is $0.25.

User YusufUMS
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories