59.8k views
1 vote
A sample of gas occupies 15.0 L at a pressure of 2.00 atm and a temperature of 27 degrees Celsius. If the pressure is lowered to 1.00 atm, and the temperature is raised to 127 degrees Celsius, what would be the new volume of the gas sample

User Mr Zorn
by
6.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

40.0 L

Step-by-step explanation:

The formula to find the new pressure:
(P_1V_1)/(T_1) = (P_2V_2)/(T_2)

P₁ = 15.0 L

V₁ = 2 atm

T₁ = 300 K (Convert Celsius to Kelvin by adding 273)

P₂ = 1

V₂ = ?

T₂ = 400 K


((2)(15))/(300) = (P_2(1))/(400)


(30)/(300) = (P_2)/(400)


(1)/(10) = (P_2)/(400)

Multiply both sides by 400 to isolate the P₂


(400)/(10) = P_2


P_2 = 40

User Linder
by
6.0k points