163k views
1 vote
calculate horizontal distance travelled by a ball travelling with a speed of 20root2 mper sec without hitting ceiling of height 20 m per sec​

1 Answer

6 votes

Calculate the horizontal distance travelled by a ball throw with a velcoity 20 sqrt 2 ms^(-1) without hitting the ceiling of an anditorium of heith 20 m. Use g= 10 ms^(-2). =(20√2)2sin2×45∘10=9800×1)10=80m .

HOPE SO IT HELPS YOU

User HubertNNN
by
7.3k points