menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A word problem on proportions using a unit rate Lashonda made $273 for 13 hours of work. At the same rate, how many hours would she have to work to make $231? hours Х ?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A word problem on proportions using a unit rate Lashonda made $273 for 13 hours of work. At the same rate, how many hours would she have to work to make $231? hours Х ?
asked
Jan 12, 2022
107k
views
4
votes
A word problem on proportions using a unit rate
Lashonda made $273 for 13 hours of work.
At the same rate, how many hours would she have to work to make $231?
hours
Х
?
Mathematics
college
Matesio
asked
by
Matesio
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
She would have to work 11 hours to make $231.
Step 1: 273/13 = 21
So, x equals 21
Step 2: 231/21 = 11
MoominTroll
answered
Jan 14, 2022
by
MoominTroll
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
eleven hours - 11 hours
ReFORtEM
answered
Jan 18, 2022
by
ReFORtEM
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 11, 2024
21.2k
views
Lashonda lives in a town of 3100 people. She works for the mayor's office and wants to see if there is support for spending town funds on renovating the old theater. She takes out advertisements in the
Yoram
asked
Jan 11, 2024
by
Yoram
8.0k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
21.2k
views
asked
Jul 13, 2024
10.1k
views
Lashonda drove 495 miles in 9 hours. At the same rate, how many miles would she drive in 13 hours?
RafaelJan
asked
Jul 13, 2024
by
RafaelJan
8.4k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
10.1k
views
asked
Sep 22, 2024
114k
views
Lashonda made $289 for 17 hours at work. At the same rate how much would she make for 7 hours of work?
Paul Sweatte
asked
Sep 22, 2024
by
Paul Sweatte
8.7k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
114k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org