107k views
4 votes
A word problem on proportions using a unit rate

Lashonda made $273 for 13 hours of work.
At the same rate, how many hours would she have to work to make $231?
hours
Х
?

User Matesio
by
7.6k points

2 Answers

3 votes
She would have to work 11 hours to make $231.

Step 1: 273/13 = 21
So, x equals 21

Step 2: 231/21 = 11
User MoominTroll
by
7.8k points
5 votes

eleven hours - 11 hours

User ReFORtEM
by
7.0k points