107k views
8 votes
6. Lithium oxide combines with water to produce lithium hydroxide. How many moles of lithium

oxide will remain unreacted if an available 25.00g of lithium oxide produces 1.000 mol of lithium
hydroxide?

1 Answer

2 votes

Answer:

0.2 mol

Step-by-step explanation:

One mole of Li2O is 30 grams. 30 -25=5
moles of Li2O left= 5/25=0.2 mol

User Olivier Tonglet
by
7.3k points