53.9k views
5 votes
What is the unit rate for $7.30 for 5 pounds.

User Skiabox
by
5.8k points

2 Answers

6 votes

Answer:

1.46

Explanation:

Unit rate is the amount for only one pound. To do this, divide 7.30 and 5.

Divide:

7.3 / 5 = 1.46

Each pound is $1.46

Hope this helped.

User Noah Solomon
by
6.7k points
1 vote

Answer:

1.46 dollars per pound

Explanation:

Take the total cost and divide by the number of pounds

7.30 dollars / 5 pounds

1.46 dollars per pound

User Pharkasbence
by
6.0k points