112k views
3 votes
A 9-pack of golf balls costs $8.74. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

per golf ball

1 Answer

4 votes

Answer:

0.97 per ball

Explanation:

Take the total cost and divide by the number of items

8.74 /9

0.97111

Rounding to the nearest cent

0.97

User Hair Raisin
by
6.4k points