87.6k views
2 votes
Suppose scores on exams in statistics are normally distributed with an unknown population mean and a population standard deviation of three points. A random sample of 36 scores is taken and gives a sample mean of 68. Find a 85 % confidence interval estimate for the population mean exam score. Explain what the confidence interval means​

2 Answers

2 votes

Explanation:

67.18,68.82

Let mu be the true population mean of statistics exam scores. We have a large random samples of n=36 scores with a sample mean of 68.we know that the population standard deviation is sigma=3.A pivotal quantity is 3^sqrt(36)=(3/6)=68(1/2) which is approximately normally distributed. Therefore the 85%confidence interval is 68-(1/2)(1.6449), 68+(1/2)(1.6449) i.e (67.18,68.82)

User Aref Bahreini
by
7.4k points
6 votes

this the answer of queastions

Suppose scores on exams in statistics are normally distributed with an unknown population-example-1
User Gal Sosin
by
7.3k points