157k views
0 votes
The rectangular top of a small box has dimensions of 140 mm by 230 mm.

How long (in centimeters) would a ribbon need to be to go all the way around the edge of the top of the box?

A.) 740 cm
B.) 74 cm
c.) 37 cm
D.) 7,400 cm

1 Answer

2 votes

Answer: B. 74 cm

Explanation:

Concept:

Here, we need to know the idea of unit conversion and perimeter.

When there are multiple units in a question, then we should convert all units into one through converting factors.

Perimeter is the distance around a two-dimensional figure.

P = 2 (w + l)

1 cm = 10 mm

Solve:

140 mm = 14 cm

230 mm = 23 cm

P = 2 (w + l) ⇒ Given

P = 2 (14 + 23) ⇒ Substitute

P = 2 (37) ⇒ Addition

P = 74 cm ⇒ Simplify through muliplication

Hope this helps!! :)

Please let me know if you have any questions

User Jarrel
by
7.1k points