Answer: $2.05 per unit
Step-by-step explanation:
First find out the Equivalent units for materials:
= Units started and completed + Ending work in process
= 180,000 + 37,500
= 217,500 units
Find out total cost of materials:
= Costs in beginning Work in Process for materials + Cost incurred in February
= 58,000 + 388,250
= $446,250
Cost per equivalent unit:
= Total costs / Equivalent units
= 446,250 / 217,500
= $2.05 per unit