203k views
5 votes
A 120-kg refrigerator, 2.00 m tall and 85.0 cm wide, has its center of mass at its geometrical center. You are attempting to slide it along the floor by pushing horizontally on the side of the refrigerator. The coefficient of static friction between the floor and the refrigerator is 0.300. Depending on where you push, the refrigerator may start to tip over before it starts to slide along the floor. What is the highest distance above the floor that you can push the refrigerator so that it won't tip before it begins to slide

User Kestasx
by
7.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Following are the response to the given question:

Step-by-step explanation:

To address this problem, the notions of friction and torque in the kinematic equations of motion have to be applied.

The friction resistance is defined by


F=\mu mg

Here seem to be our values.


\mu=0.3\\\\m= 120\ kg \\\\g=9.8\ (m)/(s^2) \\\\


F=0.3 * 120 * 9.8= 36 * 9.8= 352.8 \ N

Take the brain's mid-size weight halfway to the floor, i.e.
d = (0.85)/(2) = 0.425 \ m. The torque around the bottom of the cooler should be zero to reach the maximum range.


F * x= mg * d\\\\ \text{Re-set for x}\\\\ x=(mg * d)/(F)= (mg * d)/( \mu m g) =(d)/(\mu)=(0.425)/(0.3)=1.42 \m

Then we may say that distance before turning is 1.42m.

User Baroudi Safwen
by
7.1k points