Answer:
a. 5 %
b. 4.00
c. 20 %
Step-by-step explanation:
(a) the profit margin,
profit margin = Net Income / Sales x 100
= $36,000 / $720,000 x 100
= 5 %
(b) the investment turnover, and
investment turnover = Sales ÷ Total Assets
= $720,000 ÷ $180,000
= 4.00
(c) the return on investment
return on investment = Net Income ÷ Total Assets
= $36,000 /$180,000 x 100
= 20 %