41.5k views
1 vote
A sinusoidal wave travels with speed 210 m/s . Its wavelength is 5.0 m .

1. What is its frequency?
Express your answer in hertz.

1 Answer

4 votes

Answer:

42 Hz

Step-by-step explanation:

Given,

Speed ( v ) = 210 m/s

Wavelength ( λ ) = 5 m

To find : Frequency ( f ) = ?

Formula : -

v = f λ

f = v / λ

= 210 / 5

f = 42 Hz

User Samuel Olufemi
by
6.4k points