Answer:
(a) vf = 1.51 m/s
(b) vf = 36.22 m/s
Step-by-step explanation:
The rate of change of momentum is equal to the force:


where,
F = Force = 1035 N
t = time = 0.175 s
vi = initial speed = 0 m /s
vf = final speed = ?
(a)
m = mass of body = 120 kg
Therefore,

vf = 1.51 m/s
(b)
m = mass of head = 5 kg
Therefore,

vf = 36.22 m/s