75.1k views
3 votes
What is the molarity of a 6.48 L soda that contains 5.53 moles of sugar?

User Ziv Levy
by
7.6k points

1 Answer

5 votes

Answer:

0.853 M

General Formulas and Concepts:

Acid-Base Titrations

  • Molarity = moles of solute / liters of solution

Step-by-step explanation:

Step 1: Define

Identify variables

[Given] 6.48 L

[Given] 5.53 mol

Step 2: Solve for Molarity

  1. Substitute in variables: M = 5.53 mol / 6.48 L
  2. Divide: M = 0.853395

Step 3: Check

Follow sig fig rules and round. We are given 3 sig figs.

0.853395 M ≈ 0.853 M

User Pm Duda
by
7.0k points