42.7k views
2 votes
Can someone help me answer this, thanks

Can someone help me answer this, thanks-example-1
User Sarangan
by
6.9k points

1 Answer

1 vote

Answer:


Height = 173.8ft

Explanation:

Given


\theta = 40^o


d = 200ft --- distance from building


h=6ft--- height of the building

Let the height of the building be H. So:


\tan(\theta) = (Opposite)/(Adjacent)


\tan(40) = (H)/(200)

Make H the subject


H = 200 * \tan(40)


H = 167.82

The required height s:


Height = H + h


Height = 167.82 + 6


Height = 173.82ft


Height = 173.8ft --- approximately

User Dwjohnston
by
6.7k points