Answer:
See below
Step-by-step explanation:
Given the above, straight line method of annual depreciation is
= Cost of purchase - Residual value / Number of useful life
Cost of purchase = $99,350
Residual value = $5,100
Number of useful life = 10
= $99,350 - $5,100 / 10
= $94,250 / 10
= $9,425
Therefore, the amount of annual depreciation computed by the straight line method is $9,425