24.2k views
3 votes
a store is selling 6 bags of marbles for $18 what is the unit price for bags of marbles use double number line diagram to support your answer

User Sithira
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

We know that the prize of 6 bags of marbles is $18.

Then if each one of the bags costs C, the 6 bags will cost a total of 6 times C.

Then the cost is:

6*C

and this is equal to $18

6*C = $18

Now we want to solve this for C, remember that we can divide both sides of the equation by the same number, then let's divide both sides by 6:

6*C/6 = $18/6

C = $18/6 = $3

Each bag costs $3.

Below you can see a double number line, where above is the number of bags and below is the prize:

a store is selling 6 bags of marbles for $18 what is the unit price for bags of marbles-example-1
User Ikerfah
by
6.6k points