Answer:
64.1 g/mol
Step-by-step explanation:
Molar mass of sulfur =32.065 g/mol
Molar mass of oxygen =16.00 g/mol
Total molar mass = 1*(32.065)+2(16 ) = 64.1 g /mol
1 as one atom of sulfur and 2 as 2 atoms of oxygen
the molar mass of SO3 is 80.06 grams
7.8m questions
10.5m answers