Answer:
R = 0.75 ohms
Step-by-step explanation:
Given that,
The voltage of each battery, V = 1.5 V
Current through the light bulb, I = 2 A
We need to find the resistance of the light bulb. We know that,
Ohm's law, V = IR
Where
R is the resistance of the light bulb
Put all the values,

So, the resistance of the light bulb is equal to 0.75 ohms.