125k views
0 votes
Students at a local high school travel to school by car, bus, and bicycle. 1/5 of the 825 students Tavel by car, 48% of the students travel by bus, 0.08 of the students travel by bicycle. The remaining students travel to school by walking. How many students walk to the local high school?

User XAMPPRocky
by
7.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

198 students walk to the local high school

Explanation:

Total number students = 825

1/5 of the students travel by car

48% of the students travel by bus

0.08 of the students travel by bicycle

To find the number of students who wal to school we have to find the exact number of students who travel to school by car, bus and bicycle and subtract the result from the total number of students

Students who travel by car = 1/5×825

= 165 students

Students who travel by bus = 48% × 825

= 48/100 × 825

= 12/25 × 825

= 396 students

Students who travel by bicycle = 0.08 × 825

= 66

So now we add the results fo the equations above and subtract it from the total number of students to get the number of students that walk to school

Students that walk to school = 825 - (165 + 396 + 66)

= 825 - 627

= 198 students

Therefore 198 students walk to the local high-school

User Metropolis
by
7.3k points