172k views
0 votes
4. You currently have TWO 9 volt batteries connected to a 82 resistor. How

much current is flowing through the circuit? *
1.125 A
5 A
72 A
2.25 A
Back
Next
Never submit passwords through Gon

1 Answer

4 votes

Step-by-step explanation:

Total voltage = 9 × 2 = 18v

Resistance = 82 Ω

Ohm's law::

V = IR

18v = 82 Ω × I

18v /82 /Ω = I

18/82 Ampere is the current

User Alex Garulli
by
7.5k points