166k views
2 votes
Una rueda que gira a 300 r.P.M. Aumenta su velocidad bajo una aceleración angular de 6 2 s rad : calcula: a) La velocidad angular después de 10 s. b) El número de vueltas que da en ese tiempo. Respuestas: f = 873.0 r.P.M.  = 97.746 vueltas.

User Santiago
by
7.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

a) w = 873 rev, b) θ = 97.75 rev

Step-by-step explanation:

This is a rotation kinematics exercise

w = w₀ + α t

θ = θ₀ + w₀ t + ½ α t²

let's start by reducing the magnitudes to the SI system

w₀ = 300 rpm (2pi rad / 1 rev) (1 min / 60s) = 31.42 rad / s

α = 6 rad / s²

a) let's look for the angular velocity

w = 31.42 + 6 10

w = 91.42 rad / s

b) θ₀ = 0

θ = 0 + 31.42 to + ½ 6 10²

θ = 614.2 rad

As they ask for the result in rpm and revolutions, let's carry out the reduction

w = 91.42 rad / s (1 rev / 2pi rad) (60 s / 1min)

w = 873 rev

θ = 614.2 rad (1 rev / 2pi rad)

θ = 97.75 rev

User KJS
by
6.6k points