229k views
3 votes
What is the molar it's of a solution that has 0.080 moles of calcium chloride dissolved in 850mL of solution.

1 Answer

7 votes

Answer:

The molarity of the solution is 0.094
(moles)/(liter)

Step-by-step explanation:

Molarity is a measure of the concentration of that substance and is defined as the number of moles of solute that are dissolved in a given volume.

The molarity of a solution is calculated by dividing the moles of the solute by the volume of the solution:


Molarity=(number of moles of solute)/(volume)

Molarity is expressed in units
(moles)/(liter).

In this case:

  • number of moles of solute: 0.080 moles
  • volume= 850 mL= 0.850 L

Replacing:


Molarity=(0.080 moles)/(0.850 L)

Solving:

Molarity= 0.094
(moles)/(liter)

The molarity of the solution is 0.094
(moles)/(liter)

User Gordon Linoff
by
7.1k points