Answer:
0.9609
Explanation:
Margin of error is expressed using the formula;
M = z * √s²/n
z is the 95% z score = 1.96
s is the standard deviation = 2.5
n is the sample size = 26
M = 1.96 * √2.5²/26
M = 1.96 * √0.2404
M = 1.96 * 0.49029
M = 0.9609
Hence the margin of error is 0.9609