Answer:
1.6 ft.
Explanation:
Given that the conical pylons had a radius (r) of 1 foot and a height (h) of 2 foot. The volume of the conical pylons is:
Volume = πr²h/3
Therefore substituting gives:
Volume = π(1)²(2)/3 = 2π/3 ft³
Since the same amount of concrete is used to construct a spherical barrier, hence the volume of the sphere would be the same as the volume of the conical pylon.
Volume of sphere = 4πr³/3
4πr³/3 = 2π/3
2r³ = 1
r³ = 1/2 = 0.5
r = ∛0.5 = 0.8 ft.
Therefore the radius of the spherical barrier would be 0.8 ft. and the height would be 2r = 2(0.8) = 1.6 ft.