220k views
5 votes
On January 1, a company issued and sold a $440,000, 6%, 10-year bond payable, and received proceeds of $434,000. Interest is payable each June 30 and December 31. The company uses the straight-line method to amortize the discount. The carrying value of the bonds immediately after the first interest payment is:

User Blaze
by
7.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The carrying value of the bonds immediately after the first interest payment is $434,300.

Step-by-step explanation:

Face value of the bond = $440,000

Proceeds from bond issue = $434,000

Discount on bond payable = Face value of the bond - Proceeds from bond issue = $440,000 - $434,000 = $6,000

Total number of seminual = Number of years of bond maturity * Number of semiannual in a year = 10 * 2 = 20

Discount amortizaton per semiannual = Discount on bond payable / Total number of seminual = $6,000 / 20 = $300

Carrying value after first interest payment = Proceeds from bond issue + Discount amortizaton per semiannual = $434,000 + $300 = $434,300

Therefore, the carrying value of the bonds immediately after the first interest payment is $434,300.

User Linuskmr
by
7.0k points