9514 1404 393
Answer:
314.2 ft³
Explanation:
The volume is given by the formula ...
V = 1/3πr²h
where r is the radius and h is the height from the base.
Here, the slant height is given, so we must use the Pythagorean theorem to find the height from the base.
5² + h² = 13²
h² = 169 -25 = 144
h = √144 = 12
Then the volume is ...
V = (1/3)π(5 ft)²(12 ft) = 100π ft³ ≈ 314.2 ft³
The volume is about 314.2 cubic feet.