11.3k views
2 votes
A 2.8 m ladder is to be laid against a wall so that the top of the ladder is 2 m up the wall. How far out from the base of the wall should the ladder be placed?

1 Answer

6 votes

Given :

A 2.8 m ladder is to be laid against a wall so that the top of the ladder is 2 m up the wall.

To Find :

How far out from the base of the wall should the ladder be placed.

Solution :

We know, the angle between floor and height is 90° .

Now, length of ladder, l = 2.8 m .

Height of wall, h = 2 m .

Let, distance between base of the wall and ladder is b .


l^2 = h^2 + b^2\\\\b = √(l^2 - h^2)\\\\b = √(2.8^2 - 2^2)\ m\\\\b = 1.96 \ m

Hence, this is the required solution.

User Fabian Ying
by
7.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.