213k views
4 votes
HELP!

The piston of an internal combustion engine
compresses 218 mL of gas. The final pressure
is 15 times greater than the initial pressure.
What is the final volume of the gas, assuming
constant temperature?
Answer in units of mL.

User AcaNg
by
7.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

14.53

Step-by-step explanation:

V1= 218ML

V2= ?

P2= 15P1

USING BOYLE'S LAW

P1V1= P2V2

V2= P1V1/P2

V2 = P1(218ML)/15P1 = 14.53ML

User Mateusz Mania
by
7.0k points