205k views
2 votes
Mrs. Borunda has a sample of oxygen gas that occupies a volume of 600 L at 400 atm pressure. What will the pressure be if she increases the volume to

800 L?

300 atm

450 atm

540 atm

250 atm

User HTN
by
7.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

P₂ = 300 atm

Step-by-step explanation:

Given that,

Initial volume, V₁ = 600 L

Initial pressure, P₁ = 400 atm

We need to find the pressure if the volume is 800 L.

We know that the relation between pressure and volume is given by :


P\propto (1)/(V)\\\\(P_1)/(P_2)=(V_2)/(V_1)\\\\P_2=(P_1V_1)/(V_2)\\\\P_2=(600* 400)/(800)\\\\P_2=300\ atm

So, the new pressure is equal to 300 atm.

User AdrianoKF
by
7.8k points