225k views
5 votes
Hannah invested $600 for 8 years at a rate of 3% per year simple interest.Calculate the interest Hannah receives.

1 Answer

5 votes

Given:

Principal = $600

Rate of simple interest = 3% per year

Time = 8 years

To find:

The simple interest.

Solution:

Formula for simple interest is:


I=(P* r* t)/(100)

Where, P is principal, r is the rate of interest in percent and t is the number of years.

Substituting
P=600,\ r=3,\ t=8 in the above formula, we get


I=(600* 3* 8)/(100)


I=6* 3* 8


I=144

Therefore, the simple interest is $144.

User Manos Kounelakis
by
7.9k points