27.1k views
1 vote
Find the unit price for both quantities: 5 gallons of enamel paint for $62.00 and 8 gallons for $83.00

1 Answer

4 votes

Answer:

Unit 1= $12.4 per gallon

Unit 2= $10.375 per gallon

Explanation:

Given


Quantity\ 1= 5\ gallons


Price = \$62.00


Quantity\ 2= 8\ gallons


Price =\$83.00

Required

The unit price

The unit price is calculated as:


Unit = (Price)/(Quantity)

So, we have:


Unit\ 1= (Price \ 1)/(Quantity\ 1)


Unit\ 1= (\$62.00)/(5\ gallons)

Unit 1= $12.4 per gallon


Unit\ 2= (Price \ 2)/(Quantity\ 2)


Unit\ 2= (\$83.00)/(8)

Unit 2= $10.375 per gallon

User Themilkyninja
by
5.5k points