Answer:
The magnitude of the radial acceleration is 0.754 rad/s²
Step-by-step explanation:
Given;
radius of the flywheel, r = 0.2 m
initial angular velocity of the flywheel,

angular acceleration of the flywheel, a = 0.900 rad/s².
angular distance, θ = 120⁰
the angular distance in radian =

Apply the following kinematic equation to determine the final angular velocity;

The magnitude of the radial acceleration is calculated as;

Therefore, the magnitude of the radial acceleration is 0.754 rad/s²