Answer: 1/11
====================================================
Step-by-step explanation:
The experimental probability is a fraction of the form A/B
A = number of times a king shows up
B = number of trials conducted
In this case, A = 1 and B = 11.
-------------
Side notes:
1/11 = 0.0909 = 9.09% approximately
Contrast this with the theoretical probability of drawing a king, which is 4/52 = 0.0769 = 7.69% approximately