Answer:
C
Explanation:
Here is the complete question
ack wants to fined out which can pineapples is the best buy. He has a choice of four different -sized cans. Which can has the lowest unit price per ounce?
A. 8 ounce for $ 1.44
B. 6 ounce for $ 1. 14
C. 18 ounce for $ 2.88
D. 10 ounce for $ 1.62
unit price = price / total ounces
$1.44 / 8 = $0.18
$1.14 / 6 = $0.19
$2.88 / 18 = $0.16
$1.62 / 10 = 0.162
the lowest is 18 ounce for $ 2.88