228k views
3 votes
Jack wants to find out which can of pineapples is the best buy. He has a choice of four different-sized cans. Which can has the lowest unit price per ounce ?

User Tonyjy
by
5.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

C

Explanation:

Here is the complete question

ack wants to fined out which can pineapples is the best buy. He has a choice of four different -sized cans. Which can has the lowest unit price per ounce?

A. 8 ounce for $ 1.44

B. 6 ounce for $ 1. 14

C. 18 ounce for $ 2.88

D. 10 ounce for $ 1.62

unit price = price / total ounces

$1.44 / 8 = $0.18

$1.14 / 6 = $0.19

$2.88 / 18 = $0.16

$1.62 / 10 = 0.162

the lowest is 18 ounce for $ 2.88

User Thomasfermi
by
5.7k points