Answer:
Distance = 73 m
Explanation:
Given that,
The length of a rectangle = 48 m
The width of a rectangle = 55 m
We need to find the diagonal distance. We can use the Pythagoras theorem to find it.
So, the required distance is equal to 73 m.
7.9m questions
10.5m answers