41.6k views
1 vote
What is the unit rate in cost per pound?
A 5 lb bag of apples cost 10$.

1 Answer

2 votes

Answer: 2$ a pound

Explanation:

10$ divided by 5lb = 2$ a pound

User Rodnaph
by
5.5k points