224k views
5 votes
The electrolysis of water forms H, and Oy 2H2O → 2H, + O2 What is the percent yield of O, if 10.2 g of O, is produced from the decomposition of 170 g of H2O? Actualyield Use %Yield- Theoretical yield x 100 15.1% 33.8% 60.1% 67.6%

1 Answer

1 vote

Answer:


Y=67.6\%

Step-by-step explanation:

Hello there!

In this case, for such stoichiometry problem, we can see just water is on the reactants side, it means that for the calculation of the theoretical yield of oxygen, we use the 2:1 mole ratio between them and their molar masses of 18.02 and 32.00 g/mol respectively:


m_(O_2)^(theoretical)=17.0gH_2O*(1molH_2O)/(18.02gH_2O)*(1molO_2)/(2molH_2O)*(32.00gO_2)/(1molO_2)\\\\ m_(O_2)^(theoretical)=15.1gO_2

Finally, we divide the actual yield of 10.2 g of oxygen by the theoretical yield of 151 g of oxygen to obtain:


Y=(10.2g)/(15.1g)*100\%\\\\Y=67.6\%

Regards!

User Chimpsarehungry
by
6.5k points