59.2k views
4 votes
Light with a single wavelength falls on two slits separated by 0.510 mm. In the resulting interference pattern on a screen 2.24 m away, adjacent bright fringes are separated by 2.88 mm.What is the wavelength of the light that falls on the slits

User Rujmah
by
7.0k points

1 Answer

1 vote

Answer: 655.7 nm

Step-by-step explanation:

Given

The slits are separated by
d=0.510\ mm

Distance between slits and screen is
D=2.24\ m

Adjacent bright fringes are
\beta =2.88\ mm apart

Also, the distance between bright fringes is given by


\Rightarrow \beta =(\lambda D)/(d)\quad [\lambda=\text{Wavelength of light}]\\\\\text{Insert the values}\\\\\Rightarrow 2.88* 10^(-3)=(\lambda \cdot 2.24)/(0.510* 10^(-3))\\\\\Rightarrow \lambda =(2.88* 10^(-3)* 0.510* 10^(-3))/(2.24)\\\\\Rightarrow \lambda =0.6557* 10^(-6)\ m\\\Rightarrow \lambda =655.7\ nm

User Gpuser
by
7.5k points