Answer:
2.95 g of CH₄
Step-by-step explanation:
To start this, we determine the equation:
4H₂ + CO₂ → CH₄ + 2H₂O
4 moles of hydrogen react to 1 mol of carbon dioxide in order to produce 1 mol of methane and 2 moles of water.
To determine the limiting reactant, we need to know the moles of each reactant.
8.1 g . 1 mol/ 44g = 0.184 moles of carbon dioxide
2.3 g . 1mol / 2g = 1.15 moles of hydrogen
4 moles of hydrogen react to 1 mol of CO₂
Then, 1.15 moles may react to (1.15 . 1) /4 = 0.2875 moles
We only have 0.184 moles of CO₂, so this is the limiting reactant. Not enough CO₂ to complete the 0.2875 moles that are needed.
Ratio is 1:1. 1 mol of CO₂ produces 1 mol of methane
Then, 0.184 moles of CO₂ will produce 0.184 moles of CH₄
We convert moles to mass: 0.184 mol . 16 g /mol = 2.95 g